SIK SORULAN SORULAR

Bölüm 8- Ürünlerin Müşterilere Perakende Olarak Satışı:

30 Günlük Memnuniyet Garantisi
8.1: Şirket, ürün temsilcileri ve nihai tüketiciler tarafından satın alınan ürünleri, şirket ilkelerine uygun olarak, aşağıda belirtilen koşullar uyarınca garanti etmektedir.
8.2 Ürün temsilcilerinin, müşterinin ürünü satın alma tarihini gösteren “Garanti Teslimat Makbuzu “ düzenlemeleri gerekmektedir. Garanti süresi bu tarihten itibaren (30) günün geçmesi ile sona erecektir. Sair hukuki haklar bundan etkilenmemektedir.
8.3: Garantinin uygulanması sırası, müşteri, ürün temsilcisi ve şirkettir.
8.4: Ürünü satmış ve satışın karşılığını tahsil etmiş olan ürün temsilcisi, kendisi tarafından geçmiş (30) gün içinde satılmış bulunan herhangi bir ürünün satış fiyatının %100’ünün kendi tüketici müşterisine geri ödenmesinden sorumludur. Müşterilerin memnun olmadıkları ürün ile ilgili Garanti Teslimat Makbuzu ve kalan ürün ve boş paket de dahil olmak üzere, paketleri iade ederek bu malı satın almış olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Şirketin aynı ürün temsilcisi tarafından tekrarlanan ürün iadesini reddetme hakkı vardır.
8.5: Bölüm 6’da bahsedilen ve ürün temsilcisi tarafından teslim alınması gerekenlerin, ürün temsilcisi tarafından teslim alınması ve ilk satın alındıkları tarihten itibaren 7 gün içerisinde bunların şirket merkezine iade edilmesi gerekmektedir. Şirket bunların yerine yeni ürünler verecek olup, bunları başka ürünler ile değiştirmeyecektir.
8.6: Tüketici müşterinin ürün temsilcisine başvurması, fakat ürün temsilcisinin garantiye itibar etmemesi halinde, tüketici müşteri (30) günlük garanti süresinin sona ermesini takip eden ilk (7) gün içerisinde satın almış olduğuna dair kanıtlar ile birlikte, doğrudan şirkete başvurabilecektir. Bu kanıtların ve eğer varsa kalan ürünlerin ve ambalajların alınması üzerine şirket, kendi takdirinde olmak üzere, ürün yerine, aynı ürünün yenisini verebilecek veya satış fiyatını geri ödeyebilecektir.
8.7: Bir ürün temsilcisi (30) günlük garanti hükümleri gereğince perakendeci bir müşteriye ödeme yapmaması ve bu ödemenin şirket tarafından yapılması halinde, şirket şikayetin ortadan kaldırılması amacıyla tüketici müşteriye ödenen tutarı, ürün temsilcisinin komisyon ödemesinden kesmek hakkını saklı tutar. Bununla beraber şirket, bu tür iddiaları ürün temsilcisine yönlendirerek, olayın ürün temsilcisi vasıtası ile çözülmesi için elinden gelen gayreti gösterecektir.
8.8: Yukarıdaki iade hükümlerinden yararlanabilmek için, ürünlerin satıştan önce açılmaması, etiketlenmemesi ve veya yeniden paketlenmemesi gerekmektedir. Ürün temsilcisi tarafından satıştan önce bozulan paket yapısı veya değiştirilen ürün adet miktarları olması durumunda şirket sorumluluk kabul etmemektedir.

Bölüm 7- İade/İptal Şartları:

7.1: Satın alınan bütün ürünlerin fatura üzerinden derhal kontrol edilmesi ve herhangi bir uygunsuzluk veya hasar halinde derhal şirket merkezine bilgi verilmesi gerekmektedir. Ürün temsilcisi bir kez ödemeyi yaptığında veya ödemeyi onayladığında ve ürünler teslim edildikten sonra satışlar artık kesinleşir. Siparişin bir kuryeden veya hizmet merkezinde teslim alınması halinde, herhangi bir eksiklik veya hasar ile ilgili olarak şirket merkezine (24) saat içinde bilgi verilmesi gerekmektedir. (8) gün içinde itiraz edilmeyen fatura içeriği ürünler vergi mükellefi tacirler için kabul edilmiş sayılır ve iade işlemi yapılamaz.
7.2 Ürün iadeleri ancak ürünlerin ayıplı olması durumunda yapılabilecektir. Ürün iadesi durumlarında para iadesi yapılmamakta (Ürün temsilcilik anlaşması fesih edilmediği sürece ), iade edilen ürünlerin yerine aynı ürünler verilecektir. Farklı bir ürün ile değişim yapılmamaktadır.

Distribütör ilk kayıt olup en az 2 paket ürün aldığında; aldığı ayın  bir sonraki ay sonuna kadar aktifliği devam eder.
Örnek vermek gerekirse 
1) 10 Ocak ta ilk defa 2 paket ürün alan distribütörün aktifliği şubat ayı sonuna kadar devam edecektir..
2) 25 Şubatta ilk defa 2 paket ürün alan distribütörün mart ayı sonuna kadar aktifliği devam eder.

Distribütörler her ay aktifliklerini  sağlamak için;
Aktifliği biten distribütör ayın başında en az 2 Paket alırsa ya da
Aktif olunan ay içerisinde en az 2 paket ürün alan 2 yeni üye kaydı  (sağ ya da sol kol fark etmeksizin) ya da
Aktif olunan ay içerisinde en az 4 Paket ürün alan 1 yeni üye kaydı
Aktif olunan ay içerisinde en az 16 Paket ürün alan 1 yeni üye kaydı
Aktif olunan ay içerisinde en az 32 Paket ürün alan 1 yeni üye kaydı
Aktif olunan ay içerisinde en az 32 Paket ürün alan 1 yeni üye kaydı
Sonraki ay aktifliği açılır.

NOT1: DİSTRİBÜTÖR AKTİF OLMADIĞINDA YENİ ÜYE KAYITLARIYLA  SONRAKİ AY AKTİFLİĞİ AÇILMAZ. BİNARY CİROSU DA YANSIMAZ
NOT2: DİSTRİBÜTÖRÜN ÜYELERİ SONRAKİ AYLARDA PAKET YÜKSELTME YAPTIĞINDA; SPONSOR VE ÜYELERİN SONRAKİ YA AKTİFLİKLERİ AÇILMAZ.

Bir ay içinde, bireysel olarak şirkete
550 TL.lik paketten 2 yeni ürün temsilcisi dahil eden kişiye 1 paket ürün,
1.900TL lik paketten bir yeni ürün temsilcisi dahil eden kişiye 1 paket ürün,
3700TL lik paketten bir yeni ürün temsilcisi dahil eden kişiye 1 paket ürün
5.500TL lik  yeni dahil edilen ürün temsilcisi için de istediği 2 paket ürün hediye edilecektir.

S.S.S

LIFE PATCH INTERNATIONAL

      Binlerce bayimiz ve on binlerce mutlu müşterilerimiz ile hızla büyüyoruz

 

 2,607 total views,  2 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir